Τα παιδιά συμμετέχουν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Εφηβικής Σκηνής του Εθνικού Θεάτρου

Στο πλαίσιο της λειτουργίας πολιτιστικού ομίλου του σχολείου μας, το Σάββατο 4/2/2023 μαθητές της Α’ Λυκείου συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Εφηβικής Σκηνής του Εθνικού Θεάτρου: Χτίζοντας την Αλλαγή: Ιστορίες που Επείγουν, με θεματική Έμφυλα Στερεότυπα. Πρόκειται για ένα εξ αποστάσεως δίωρο θεατρικό εργαστήριο, κατά τη διάρκεια του οποίου, οι έφηβοι κλήθηκαν να χτίσουν δικές τους θεατρικές ιστορίες γύρω από τα ζητήματα της ευρύτερης έννοιας της βιωσιμότητας και των προεκτάσεών της. Οι μαθητές θεωρούν ότι ήταν μια φανταστική εμπειρία, απολυτα διαδραστική, η οποία τους βοήθησε να κατανοήσουν σε βάθος τη σημασία της έννοιας ‘στερεότυπο’ ώστε να αναγνωρίζουν παραδείγματα στην καθημερινή ζωή. Είδαν το ρόλο που παίζουν τα στερεότυπα, κυρίως τα έμφυλα στη διαμόρφωση της ταυτότητάς μας και παραδέχονται ότι ύστερα από το πρόγραμμα αυτό άλλαξαν γνώμη για πράγματα που θεωρούσαν αυτονόητα. Θα ξαναέκαναν με χαρά παρόμοια προγράμματα, οπότε αναμένουμε επόμενες ευκαιρίες εξίσου αξιόλογες!

Αρέσει σε %d bloggers: