Συμμετοχή του σχολείου μας στο Δίκτυο Σχολείων “Τα σχολεία αναζητούν την ιστορία τους”

Το σχολείο μας ήδη από την περασμένη σχολική χρονιά συμμετέχει στο δίκτυο σχολείων “Τα σχολεία αναζητούν την ιστορία τους”.
Σκοποί του δικτύου είναι να ενισχύσει εκπαιδευτικούς και μαθητές να ασχοληθούν ενεργά με την τοπική ιστορία και ειδικότερα την τοπική εκπαιδευτική ιστορία, να γίνουν “ερευνητές” και να αναδείξουν την ιστορία των σχολείων που εργάζονται και φοιτούν, να μελετήσουν αρχειακό υλικό, να συλλέξουν προφορικές μαρτυρίες, να δημιουργήσουν οπτικοακουστικές εφαρμογές, να διατυπώσουν συμπεράσματα για την εκπαιδευτική ζωή στο παρελθόν, να αφυπνίσουν την εκπαιδευτική μνήμη, να αναστοχαστούν την εκπαιδευτική ζωή στο παρόν μέσω των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που θα εκπονήσουν και να ανοίξουν το σχολείο στην κοινότητα.
Στο πλαίσιο αυτό θα θέλαμε να παρακαλέσουμε όποιον/-α έχει αντίστοιχο υλικό στην κατοχή του που αφορά στην ευρύτερη περιοχή της Ερμιόνης να επικοινωνήσει με το σχολείο μας.
Ενδεικτικές υποενότητες:
Σχολικά αρχεία