Η Ιστορία της Ερμιόνης: Ερευνητική Δημιουργική Δραστηριότητα του Α2

Πίνακας της Ανθούλας Δουρούκου Λαζαρίδου “το έθιμο του Κλήδονα στην Ερμιόνη”

Στα πλαίσια του μαθήματος της ερευνητικής δημιουργικής δραστηριότητας (project), μας δόθηκε η ευκαιρία να μελετήσουμε διάφορα θέματα που αφορούσαν στο πολιτισμό μας, κοινωνικά και πολιτιστικά και εμείς οι μαθητές του Α2 Λυκείου Ερμιόνης επιλέξαμε την εργασία με θέμα την ιστορία του τόπου μας. Ύστερα από πολλές μελέτες, προσωπική έρευνα και ιδέες που συζητήθηκαν, καταλήξαμε στην υλοποίηση της εργασίας αυτής. Πήραμε αυτή τη πρωτοβουλία διότι ήταν ένα θέμα που μας αφορά και μας ενδιαφέρει όλους γιατί αυτές είναι οι ρίζες μας και η πολιτιστική κληρονομιά του τόπου μας. Αναζητήσαμε το παρελθόν του τόπου μας μέσα από μαρτυρίες ανθρώπων τους οποίους ευχαριστούμε από τα βάθη της καρδιάς μας για όσα μοιράστηκαν. Σκεφτήκαμε για το παρόν και το μέλλον μας και πήραμε συνέντευξη από το κ. Δήμαρχο του Δήμου μας τον οποίο ευχαριστούμε θερμά. Έτσι, εμείς οι μαθητές, φέραμε τελικά εις πέρας με τη βοήθεια και τη συμβολή όλων, με συνεργασία και σκληρή δουλεία την εργασία για την ανάδειξη αυτής της τόσο μακραίωνης και πλούσιας ιστορίας μας.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΡΜΙΟΝΗΣ

Αρέσει σε %d bloggers: