3η Δεκεμβρίου -Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου -Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία– διοργανώθηκαν δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της μαθητικής κοινότητας με σκοπό την αποδοχή των ατόμων με ειδικές ανάγκεςκαι την καταπολέμηση της προκατάληψης και του στιγματισμού που ακόμη υπάρχει?!
Ήταν πραγματικά συγκινητικό το ενδιαφέρον των μαθητριών και μαθητών μας, οι οποίοι συμμετείχαν ενεργά δημιουργώντας ?σε σύντομο χρονικό διάστημα – κολάζ, ζωγραφιές και βίντεο
για τα άτομα με χαρισματικές ικανότητες.
Στο σημείο αυτό, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους μαθητές και τις μαθήτριές μου για την προσπάθεια που κατέβαλαν, ελπίζοντας ως αυριανοί πολίτες να προασπίζονται τα δικαιώματα αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία.

Παρακάτω παραθέτουμε το βίντεο που δημιούργησαν τα παιδιά!

Θεοδώρα Μαρούλη, Κοινωνιολόγος του ΓΕΛ Ερμιόνης-Παπαβασιλείου

Αρέσει σε %d bloggers: