Περίπατος στο Φράγχθι και το Ιστορικό Μουσείο της Ερμιόνης

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και Β΄τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν σήμερα το σπήλαιο στο Φράγχθι Ερμιονίδας, το προϊστορικό μνημείο παγκόσμιας ακτινοβολίας, ένα από τα σημαντικότερα της Ευρώπης! Το σπήλαιο που πιθανολογείται ότι κατοικήθηκε  από Νεάντερταλ ίσως 40.000 χρόνια πριν και με μεγαλύτερη βεβαιότητα από τον homo sapiens 30.000 χρόνια π.Χ. Παράλληλα οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄Λυκείου του σχολείου μας ήρθαν σε επαφή με την ιστορία του τόπου τους μέσα από τις πηγές και τα εκθέματα του Ιστορικού/Λαογραφικού Μουσείου της Ερμιόνης (για την ξενάγηση αυτή ευχαριστούμε θερμά τον καλό συνάδελφο κ. Γ. Δημαράκη).

Αρέσει σε %d bloggers: