Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για την σχολική βία και τον εκφοβισμό. Αφού οριοθέτησαν το φαινόμενο ως την εσκεμμένη, απρόκλητη, συστηματική και επαναλαμβανόμενη βία και επιθετική συμπεριφορά με σκοπό την επιβολή, την  καταδυνάστευση και την πρόκληση σωματικού και ψυχικού πόνου σε συμμαθητές από συμμαθητές τους, στο πλαίσιο μιας διαπροσωπικής σχέσης που χαρακτηρίζεται από δυσαναλογία εξουσίας, εντός και εκτός σχολείου. Είχαν την ευκαιρία να αναλύσουν τις μορφές του σχολικού εκφοβισμού που είναι οι παρακάτω: Άμεσος (Λεκτικός, Σωματικός, Σεξουαλικός, Ρατσιστικός, Εκφοβισμός με εκβιασμό), Άμεσος & Έμμεσος (Συναισθηματικός, Κοινωνικός, Ηλεκτρονικός) και Έμμεσος (Ψυχολογικός).

Τα παιδιά μίλησαν για την υιοθέτηση μοντέλων που βοηθούν στην εξάλειψη του φαινομένου όπως η «Συμβουλευτική μεταξύ συνομηλίκων» και η «Διαμεσολάβηση».

Ασχολήθηκαν με τις ψυχολογικές διαστάσεις του σχολικού εκφοβισμού και το ρόλο των παιδιών θεατών.

Για όλα τα παραπάνω, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄τάξης είχαν την ιδιαίτερη χαρά να συνομιλήσουν με τους συνομηλίκους τους μαθητές και μαθήτριες της Α΄τάξης του ΓΕΛ Γαζίου Ηρακλείου Κρήτης.

Για την ευκαιρία της ανταλλαγής απόψεων και την αποδοχή της πρόσκλησης για τηλεδιάσκεψη, ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή του σχολείου κ. Νίκο Κωστάκη και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Αρέσει σε %d bloggers: