Λήξη προθεσμίας υποβολής Μηχανογραφικού Δελτίου και χορήγηση Βεβαίωσης Συμμετοχής πανελλαδικών εξετάσεων 2020

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

Α) Υπενθυμίζεται ότι η προθεσμία υποβολής μηχανογραφικών δελτίων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ λήγει σήμερα,  Δευτέρα 20-7-2020 στις 24:00μ.μ..

Β) Επισημαίνεται ότι σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής και εντός καθοριζόμενου χρονικού διαστήματος, επιτρέπεται μόνο η μερική ή ολική ανάκληση της δήλωσης προτιμήσεων. Κατ’ εφαρμογή των ανωτέρω, ορίζεται προθεσμία ως και την Τετάρτη 22-7-2020 στις 13:00 μ.μ., μέσα στην οποία υποψήφιοι που υπέβαλαν εμπρόθεσμα το μηχανογραφικό τους δελτίο, μπορούν να προχωρήσουν μόνο σε μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων.

Για την υλοποίηση της διαδικασίας, όσοι υποψήφιοι τυχόν επιθυμούν μερική ή ολική ανάκληση προτιμήσεων, πρέπει να επισκεφθούν στο διαδίκτυο την ηλεκτρονική διεύθυνση https://exams-delpref.it.minedu.gov.gr  . Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία είναι οριστική και μετά την παρέλευσή της δεν θα γίνει δεκτή καμία αλλαγή στα μηχανογραφικά δελτία. Η εφαρμογή θα κλειδώσει και θα ξεκινήσει η ηλεκτρονική επεξεργασία των μηχανογραφικών δελτίων.

Οι υποψήφιοι που έχουν ήδη οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό δελτίο, θα έχουν πλέον πρόσβαση στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://exams.it.minedu.gov.gr , μόνο για να βλέπουν την οριστικοποιημένη μορφή του μηχανογραφικού δελτίου, το οποίο φέρει αριθμό πρωτοκόλλου.

Γ) Ανακοινώνεται ότι οι Βεβαιώσεις Συμμετοχής χορηγούνται σε όσους συμμετείχαν στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ ή των ΕΠΑΛ.

Η Βεβαίωση Συμμετοχής περιλαμβάνει τους γραπτούς βαθμούς όλων των πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων (Γενικής Παιδείας, Προσανατολισμού ή Ειδικότητας και Ειδικά Μαθήματα) καθώς και το σύνολο των μορίων.

Οι υποψήφιοι μπορούν να προμηθεύονται τη Βεβαίωση Συμμετοχής τους από το ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, στο οποίο υπέβαλαν την Αίτηση-Δήλωση για τις πανελλαδικές εξετάσεις.

Τέλος, υπενθυμίζεται ότι από σήμερα, Δευτέρα 20-7-2020 και όλες τις ημέρες της θερινής εφημερίας, οι υποψήφιοι μπορούν να παραλαμβάνουν από το ΓΕΛ Ερμιόνης -Παπαβασιλείου τη βεβαίωση συμμετοχής των Πανελλαδικών εξετάσεων 2020.

Η φωτογραφία είναι από το μικρό αφιέρωμα στην ελληνική γλώσσα με θέμα: “Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου… “(Οδ. Ελύτης) μέσα από ποιητικά κείμενα με θέμα τη θάλασσα όταν οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΓΕΛ Ερμιόνης τίμησαν    παρὰ θῖν᾽ ἁλὸς ἀτρυγέτοιο την Παγκόσμια Ημέρα για την Ελληνική Γλώσσα.

Αρέσει σε %d bloggers: