Ενημέρωση επαναλειτουργίας για την Α και Β Λυκείου του ΓΕΛ Ερμιόνης

Μετά την επικείμενη άρση της αναστολής λειτουργίας των εκπαιδευτικών δομών σας ενημερώνουμε για τα εξής:

Α.ΦΟΙΤΗΣΗ

Από την Δευτέρα 18 Μαΐου 2020 οι μαθητές των Α΄ και Β΄ Λυκείου θα προσέλθουν στο σχολείο σύμφωνα με το ισχύον πριν την αναστολή λειτουργίας ωρολόγιο πρόγραμμα. Τα τμήματα θα χωριστούν σε υποτμήματα και οι μαθητές/-τριες  θα προσέρχονται για εκ περιτροπής διδασκαλία.

Από την Δευτέρα 18 Μαΐου θα προσέλθουν τα υποτμήματα:

Α1α: οι μαθητές/-τριες που το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και ΚΑ.

Α2α: οι μαθητές/-τριες που το επώνυμό τους αρχίζει από ΛΟ έως και Μ.

Β1α: οι μαθητές/-τριες που το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και Ζ.

Β2: Θα προσέλθουν όλοι οι μαθητές/-τριες του τμήματος

Από την Τρίτη 19 Μαΐου θα προσέλθουν τα υποτμήματα:

Α1β: οι μαθητές/-τριες που το επώνυμό τους αρχίζει από KΛ έως και Λ.

Α2β: οι μαθητές/-τριες που το επώνυμό τους αρχίζει από Π έως και Τ.

Β1β: οι μαθητές/-τριες που το επώνυμό τους αρχίζει από Κ έως και Μ.

Β. ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

Παρακάτω επισυνάπτεται ενημερωτικό υλικό του ΥΠΑΙΘ για τους μαθητές, για τους γονείς και κηδεμόνες.

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι στον ιστότοπο του Κοινοτικού Κέντρου Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων στη σελίδα «Covid-19 Υλικό για γονείς»

(https://ipkathens4.wixsite.com/ipka/covid-19-yliko-gia-goneis) έχει αναρτηθεί Οδηγός για τους Γονείς με θέμα: «Πώς να μιλήσουμε στα παιδιά μας για την πανδημία από τον κορωνοϊό και να αντιμετωπίσουμε μαζί την κρίση», ο οποίος περιέχει συμβουλές για την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση της υγειονομικής κρίσης εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού»

Συμβουλές ενδυνάμωσης και αποφόρτισης των εφήβων τελικό (1)

Πώς θα πρέπει να μιλάω στους εφήβους για τον COVID

Checklist για εφήβους τελικό (2) (1)

Γ. ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΕΥΠΑΘΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Οι μαθητές/-τριες που εμπίπτουν στις ευπαθείς ομάδες, οι ίδιοι ή μέλη της οικογένειάς τους, προκειμένου να μην προσέλθουν στο σχολείο και να μη προσμετρηθούν οι απουσίες θα πρέπει να προσκομίσουν στη σχολική μας μονάδα Υπεύθυνη Δήλωση με τους εξής τρόπους και να την αποστείλουν στο email του σχολείου:

1)μέσω του https://www.gov.gr/

2)μέσω επιβεβαίωσης της ταυτοπροσωπίας στο Α.Τ., το Λιμεναρχείο ή το ΚΕΠ της περιοχής

Ή αυτοπροσώπως τηρώντας όλα τα αναγκαία μέτρα προφύλαξης από τον COVID-19.

Δ. ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

Στη μεταφορά των μαθητών/-τριών δεν αλλάζει κάτι μέχρι νεώτερης ενημέρωσης.

Ε. ΚΥΛΙΚΕΙΟ

Απαγορεύεται η λειτουργία κυλικείων.

Η φωτογραφία είναι από την επίσκεψη των παιδιών του σχολείου μας στο Θέατρο του Διονύσου και τη Βουλή των Ελλήνων τον Ιανουάριο.

Αρέσει σε %d bloggers: