Ενημέρωση επαναλειτουργίας για την τρίτη τάξη του ΓΕΛ Ερμιόνης

Μετά την επικείμενη άρση της αναστολής λειτουργίας των εκπαιδευτικών δομών σας ενημερώνουμε για τα εξής:

Από την Δευτέρα 11 Μαΐου 2020 οι μαθητές της Γ΄Λυκείου θα προσέλθουν στο σχολείο σύμφωνα με το ισχύον πριν την αναστολή λειτουργίας ωρολόγιο πρόγραμμα. Τα τμήματα θα χωριστούν σε υποτμήματα και οι μαθητές θα προσέρχονται για εκ περιτροπής διδασκαλία.

Από την Δευτέρα 11 Μαΐου θα προσέλθουν τα υποτμήματα:

Γ1α: οι μαθητές/-τριες που το επώνυμό τους αρχίζει από Α έως και Ζ.

Γ2α: οι μαθητές/-τριες που το επώνυμό τους αρχίζει από Μ έως και Ν.

Από την Τρίτη 12 Μαΐου θα προσέλθουν τα υποτμήματα:

Γ1β: οι μαθητές/-τριες που το επώνυμό τους αρχίζει από K έως και Λ.

Γ2β; οι μαθητές/-τριες που το επώνυμό τους αρχίζει από Ξ έως και Φ.

Παρακάτω επισηνάπτεται ενημερωτικό υλικό για τους γονείς και κηδεμόνες:

Checklist για γονείς τελικό (2)

Checklist για εφήβους τελικό (2) (1)

Πώς θα πρέπει να μιλάω στους εφήβους για τον COVID

Συμβουλές ενδυνάμωσης και αποφόρτισης των εφήβων τελικό (1)

Επίσης σας ενημερώνουμε ότι στον ιστότοπο του Κοινοτικού Κέντρου Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων στη σελίδα «Covid-19 Υλικό για γονείς»
(https://ipkathens4.wixsite.com/ipka/covid-19-yliko-gia-goneis) έχει αναρτηθεί Οδηγός για τους Γονείς με θέμα: «Πώς να μιλήσουμε στα παιδιά μας για την πανδημία από τον κορωνοϊό και να αντιμετωπίσουμε μαζί την κρίση», ο οποίος περιέχει συμβουλές για την καλύτερη δυνατή αντιμετώπιση της υγειονομικής κρίσης εξαιτίας της πανδημίας του κορωνοϊού»

Οι μαθητές/-τριες που εμπίπτουν στις ευπαθείς ομάδες, οι ίδιοι ή μέλη της οικογένειάς τους, προκειμένου να μην προσέλθουν στο σχολείο και να μη προσμετρηθούν οι απουσίες θα πρέπει να προσκομίσουν στη σχολική μας μονάδα Υπεύθυνη Δήλωση με τους εξής τρόπους και να την αποστείλουν στο email του σχολείου:

• μέσω του https://www.gov.gr/
  • μέσω επιβεβαίωσης της ταυτοπροσωπίας στο Α.Τ. της περιοχής
  • αυτοπροσώπως τηρώντας όλα τα αναγκαία μέτρα προφύλαξης από τον COVID-19.

Στη μεταφορά των μαθητών/-τριών δεν αλλάζει κάτι μέχρι νεωτέρας ενημέρωσης. Απαγορεύεται η λειτουργία κυλικείων.

Ταυτόχρονα παρακαλούνται οι μαθητές και οι μαθήτριες που φοιτούν στη Γ΄Λυκείου να προσέλθουν αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο και να ελέγξουν την ορθότητα των στοιχείων της Αίτησης-Δήλωσης Πανελλαδικών εξετάσεων που υπέβαλλαν και ότι αυτά πράγματι ανταποκρίνονται στις επιθυμίες τους, να υπογράψουν και στα δύο αντίγραφα και να παραλάβουν το
ένα, το οποίο και φυλάσσουν μέχρι το τέλος των εξετάσεων. Η ανωτέρω διαδικασία θα γίνει από την Πέμπτη 7 Μαΐου μέχρι και την Πέμπτη 14 Μαΐου.

Για τις υπόλοιπες τάξεις θα εξακολουθήσει να υλοποιείται η εξ αποστάσεως εκπαίδευση με το υφιστάμενο πρόγραμμα.

Στη φωτογραφία απεικονίζονται στιγμές που οι μαθητές αφήνουν το καλλιτεχνικό ίχνος τους στο σχολείο μας!

Αρέσει σε %d bloggers: