Δημιουργία σχολικής βιβλιοθήκης

…”όχι για τις αιθεροβαμονες σκέψεις τους
Θα ξεψαχνιζονται τα βιβλία τους μα
Κάποια φράση τυχαία, που επιτρέπει συμπεράσματα
Για κάποιο χαρακτηριστικό κείνων που υπήρξαν
υφαντουργοι
Θα διαβάζεται μ’ ενδιαφέρον”….
Μ. Μπρεχτ

Η προσπάθεια να αποκτήσει βιβλιοθήκη το σχολείο μας βρίσκεται σε δρόμο που μας κάνει να ελπίζουμε!
Ένας χώρος κλειστός όπου μαζί μαθητές και καθηγητές του ΓΕΛ Ερμιόνης του δώσαμε νέα πνοή, επιλέγοντας τα έπιπλα, αγοράζοντας βιντεοπροβολέα και επιτραπέζια παιχνίδια (όπως και έναν ακόμα βιντεοπροβολέα για το εργαστήριο Φυσικών Επιστημών). Προχωρήσαμε στην καταγραφή των βιβλίων και στην τοποθέτησή τους στις βιβλιοθήκες που διαθέταμε. Ομορφύναμε με όσα υλικά μπορούσαμε το χώρο, αγοράσαμε επιπλέον Η/Υ για τους χώρους του σχολείου και προμηθευτήκαμε arduino για να μπορέσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου που το επιθυμούν να ασχοληθούν με τη Ρομποτική.

Ευχαριστούμε θερμά τους εκδοτικούς οίκους που ανταποκρίθηκαν και ευελπιστούμε νέοι τίτλοι βιβλίων να προστεθούν….

Και συνεχίζουμε!!!

Αρέσει σε %d bloggers: